Portal Hiszpania

Hiszpania - Agroturystyka

Kraj Basków, Kantabria, Asturia oraz Galicja to wspaniałe rejony dla kochających zieleń przyrody, baśniowy folklor, góry oraz morze.

           Agroturystyka jest bardzo popularnym sposobem wypoczynku w Hiszpanii. Terminologicznie należy tam do szeroko pojmowanej turystyki wiejskiej (Turismo Rural), która oprócz noclegów w typowych gospodarstwach agroturystycznych oferuje zakwaterowanie w willach, apartamentach czy nawet specjalnych hotelach. Rozwinęła się szczególnie w latach 90-tych XX wieku z podobnych powodów co w naszym kraju. Hiszpanie, coraz bardziej uzależnieni od intensywnej i wyczerpującej pracy korporacjach, zasiedlający rozrastające się w ogromnym tempie metropolie i duże miasta, coraz bardziej zaczęli przywiązywać wagę do regenerującego siły witalne spokoju prowincji, kontaktu z naturą oraz poznawania barwnej tradycji i indywidualności kulturowej w specyficznych regionach. Różnorodność stref klimatycznych na rozległym terytorium Hiszpanii pozwala cieszyć się wspaniałą pogodą i aktywnością w agroturystyce przez cały rok.

           Hiszpania była dawniej krajem typowo rolniczym i mimo znaczącego wzrostu zatrudnienia w sektorze usługowym tradycje te są nadal są widoczne w eksporcie naturalnych produktów żywnościowych. Krajobrazy łąk i pastwisk w północnej, zielonej części kraju zachęcają do wizyt w gospodarstwach gdzie króluje przetwórstwo mleka do wyrobu naturalnych serów i jogurtów. To idealne miejsca do spędzenia wolnego czasu z dziećmi. Oprócz kontaktu ze zwierzętami daje możliwość udziału w wytwarzaniu i rzecz jasna spożywaniu ekologicznego pożywienia

           Marzeniem niektórych jest obserwacja bądź udział w winobraniu. W Hiszpanii winorośl do produkcji wina jest powszechna niemal na całym jej terytorium, są też regiony specjalizujące się w tym przemyśle takie jak La Rioja. Gospodarstwa agroturystyczne należą głównie do rodzin zajmujących się jego wyrobem od pokoleń. Aktualnie ich zbiory skupowane są przez znanych producentów win, chociaż nadal wytwarzają je ze względu na tradycję, nieprzemijającą pasję i oczywiście w celu własnej konsumpcji. 

           Istnieje też ogromna ilość rozmaitych plantacji roślinnych. Uprawia się tutaj przeróżne owoce, pospolite są gaje oliwne, migdałowe, cytrusowe czy nawet dębu korkowego. Jazda konna po pięknym wybrzeżu to jedna z najczęściej wybieranych opcji w agroturystyce w Andaluzji. W miastach portowych nad Morzem Śródziemnym, Kantabryjskim lub Atlantykiem można wziąć udział w połowach ryb lub owoców morza. Pięknie położone w górach rwące rzeki są obfite w pstrągi i łososie. W Pirenejach popularne jest zbieractwo grzybów. Aragonia, Navarra i Katalonia są określane jako raj dla zbieraczy czarnych trufli.

           W Hiszpanii ogromny nacisk kładzie się na ochronę środowiska naturalnego. Znajduje się tutaj wiele wspaniałych parków narodowych, krajobrazowych oraz obszarów objętych unijnym programem Natura 2000 mającym na celu ochronę różnorodnych środowisk przyrodniczych w Całej Europie. Właśnie w okolicach takich miejsc znajduje się najwięcej obiektów agroturystycznych. Piesze wędrówki po wspaniałych górach, malowniczym wybrzeżu czy też sporty takie jak robiący obecnie dużą furorę wśród miłośników natury kanioning lub spływy kajakowe rwącymi rzekami to tylko ułamek atrakcji. Infrastruktura sportowa jest tutaj jedną z najlepiej rozwiniętych na całym świecie

           Dla przyjezdnych spoza Hiszpanii wczasowiczów wielkim atutem jest bliskość wspaniałych zabytków. Poza odpoczynkiem mamy okazję zwiedzić fascynujące miejsca związane z historią starego kontynentu. Nie wypada pominąć wyśmienitej, modnej w ostatnich latach kuchni hiszpańskiej. Cena pobytu w pokoju dwuosobowym w najlepszych obiektach nie powinna przekroczyć 50 euro za dobę. Przy atrakcyjnych kosztach przelotu tanimi liniami lotniczymi oraz wynajmu samochodu w Hiszpanii to doskonała alternatywa dla popularnych wyjazdów wakacyjnych organizowanych przez biura podróży.

           Mankamentem może być pozornie bogata oferta obiektów przeznaczonych do agroturystyki w połączeniu z dużą rozbieżnością w jakości oferowanych usług i różnorodną lokalizacją. Bezwzględnie więc należy zorientować się jaką klasę reprezentuje dany obiekt, gdzie jest położony, co oferuje i poznać opinie osób, które już tam wypoczywały. Jeśli są Państwo zainteresowani tego typu formą odkrywania Hiszpanii, serdecznie polecamy i oferujemy naszą pomoc. Jesteśmy w stanie wyszukać oferty dostosowane do Waszych indywidualnych potrzeb, przygotować szczegółowo i starannie logistykę podczas pobytu na miejscu.

Copyright © Hiszpania-portal.pl