Portal Hiszpania

Kraj Basków

          Kiedy znajdziesz się po raz w pierwszy w Kraju Basków, szczególnie w jego północnej części, na pewno zdziwisz się odrobinę. Czy to na pewno jest Hiszpania? Wielu ludzi porozumiewa się egzotycznie brzmiącym językiem, na ulicach powiewają czerwone flagi z biało-zielonym krzyżem, niektórzy starsi mężczyźni noszą dziwaczne, czarne berety.

          W kontekście turystyki nie da się mówić o tej wspólnocie autonomicznej bez nawiązania do jej rdzennych mieszkańców Basków. Ten osobliwy naród zamieszkujący w znacznej mierze również we Francji i Nawarze jest prastarą cywilizacją, która ponad cztery tysiąclecia temu dotarła z Indochin w okolice Zatoki Biskajskiej i osiedliła się tutaj. W przeciwieństwie do innych ludów Półwyspu Iberyjskiego nie uległa celtycacji ani romanizacji. Niezależność Kraju Basków próbowano w Hiszpanii silnie ograniczać, szczególnie podczas dyktatury generała Franco, kiedy to ich prastary język euskera był publicznie zakazany. Separatystyczne zapędy powstałej w 1959 roku organizacji terrorystycznej ETA stopniowo łagodniały, a od 2011 obowiązuje trwałe zawieszenie broni. Ta dumna nacja po dzień dzisiejszy konsekwentnie pielęgnuje swoją kulturę poprzez nietypowy folklor, oryginalne dyscypliny sportowe, mitologię oraz kuchnię. To ludzie morza i gór, ceniący przywiązanie do ogniska domowego. 

              

 

 

 

 

 

 

 

 

Kraj Basków z racji swojego charakterystycznego położenia geograficznego na Półwyspie Iberyjskim znajduje się pod wpływem dwóch stref klimatycznych. Na północy, tam gdzie Morze Kantabryjskie wcina się głębokim klinem w przedgórze Pirenejów klimat jest typowo atlantycki. Sprawia to, że najpiękniejsze miasto, czyli San Sebastian jest zarazem najbardziej deszczową metropolią całej Hiszpanii. Wybrzeże charakteryzuje się zdecydowaną, skalistą rzeźbą terenu chociaż nie brakuje tutaj pięknych piaszczystych plaż. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odrobinę dalej, w głębi lądu ciągną się piękne zielone pastwiska rozpościerające się na malowniczo pofałdowanych wzgórzach. Są też wspaniałe tereny górskie, dzikie, zalesione i okraszone nieraz pięknymi wodospadami. Z kolei południe, zajmowane przez prowincję Álava znajduje się pod wyraźnym wpływem klimatu śródziemnomorskiego. Pogoda jest tutaj zdecydowanie łaskawsza. Tereny, początkowo górzyste stają się coraz bardziej płaskie dzięki dolinie rzeki Ebro ciągnącej się na południu prowincji. Z racji ich przynależności do słynnej apelacji win Rioja, w krajobrazie dominują pagórki pełne ciągnących się jedna za drugą winnic. 

               Kraj Basków mimo pielęgnowanej stale tradycji stara się wybiegać swoimi działaniami w przyszłość. Przemysłowy charakter, uwidaczniający się najlepiej w Bilbao zawsze stanowił o jego gospodarczej sile na tle innych wspólnot Hiszpanii. Wzdłuż wybrzeża znajdziemy wiele typowo rybackich wsi i miasteczek. Nie brakuje tutaj też wspaniałych zabytków (np. w średniowiecznym Vitoria-Gasteiz) i patriotycznych miejsc związanych z jego dziedzictwem kulturowym takich jak słynna Guernica. To także region, który dzięki wspaniałemu otoczeniu przyrody oraz tradycjom rolniczym posiada wyróżniającą się infrastrukturę agroturystyczną. Znajdziemy tu więc sporo atrakcji skierowanych do najmłodszych. Kraj Basków to kraina niepowtarzalnych smaków gwarantowanych przez nowatorskość miejscowej kuchni i świeżość jej składników, głównie ryb, nabiału oraz warzyw. Wyśmienity smak win z regionu Rioja Alavesa czy produkowanego z autochtonicznego szczepu Txakoli uprzyjemnią nam degustację potraw. Można tutaj również doskonale wypocząć. San Sebastián i ciągnące się od jego granic piękne wybrzeże Costa Vasca to wspaniałe miejsce dla kochających aktywny wypoczynek. Dla spragnionych kultury i sztuki najwyższych lotów czekają liczne muzea Kraju Basków, w tym najsłynniejsze Museo Guggenheim w Bilbao.
 

Kraj Basków podzielony jest na trzy prowincje oferujące różne atrakcje dla odwiedzających je turystów:

Provincia de Guipúzcoa • Provincia de Álava • Provincia de Vizcaya


Copyright © Hiszpania-portal.pl