Portal Hiszpania

Wyspy Kanaryjskie

          Czy to jeszcze Hiszpania? Będąc na jednej z wysp archipelagu można byłoby zadać sobie właśnie takie pytanie. Niby ten sam język (z lokalnym dialektem) i przynależność terytorialna do europejskiego kraju, a jednak różnice między kontynentalną Hiszpanią czy jej śródziemnomorskimi wyspami (Balearami) ogromne. Po pierwsze klimat. Na poszczególnych wyspach archipelagu, pomimo niewielkich różnic jeśli chodzi o panujące ciepło i wilgotność, mamy do czynienia z klimatem oceaniczno-subtropikalnym. Wysokie i umiarkowane temperatury przez cały rok zapewnia gorące powietrze z marokańskiej Sahary łagodzone przez orzeźwiające powietrze znad Atlantyku. Największa ilość opadów i nieco chłodniejszy klimat panuje na wysuniętych na zachód wyspach, szczególnie El Hierro i w niektórych rejonach La Palma. Z kolei najbardziej suche i słoneczne to Lanzarote i Fuerteventura. Niezależnie od tych różnic można śmiało stwierdzić, że największym dobrodziejstwem Wysp Kanaryjskich jest właśnie panująca na nich wiosenno-letnia aura (nazywane są wyspami wiecznej wiosny). Zimą temperatura najczęściej nieznacznie przekracza 20°C, w środku lata upały powyżej 30°C są bardzo rzadkie. Do tego słoneczna pogoda umożliwia wczasowiczom opalanie przez praktycznie cały rok. 

          Specyficzne jest także ukształtowanie terenu i roślinność na Wyspach Kanaryjskich. Bierze się to z ich geologicznej budowy ponieważ mają charakter powulkaniczny. To co teraz widzimy obserwując je z powietrza to w rzeczywistości szczyty gór powstałych na skutek aktywności wulkanicznej ziemi znajdującej się niegdyś pod powierzchnią oceanu. Na każdej z siedmiu głównych wysp archipelagu napotkamy na odmienny ale niezmiennie urzekający krajobraz. Znajdziemy więc potężne szczyty górskie Teneryfy (wulkan Teide to najwyższe wzniesienie Hiszpanii - 3.718 m n.p.m.), kratery wulkaniczne na Lanzarote, wydmy i niekończące się piaszczyste plaże Fuerteventura, górzyste i zielone przestrzenie w centrum Gran Canaria, połacie lasów wawrzynowych na La Palma, urwiste bazaltowe skały La Gomera czy surowość pejzażu el Hierro. Dodając do tego wyśmienitą lokalną gastronomię, nietypowe na kontynencie hiszpańskie wina i wspaniała kanaryjska kultura będziemy mieli do czynienia z idealnym miejscem do idealnego wypoczynku i niepowtarzalnej przygody krajoznawczej.  

         Pomimo że Wyspy Kanaryjskie to wielki ośrodek wakacyjny głównie dla mieszkańców Europy gwarantują nam mnogość miejsc wartych zwiedzenia podczas pobytu w dowolnej porze roku. Tak jak już wspominaliśmy ich atutem jest wyjątkowe ukształtowanie terenu. Ponad 1.500 km wybrzeża to dla wczasowiczów okazja na bierny, ale także aktywny wypoczynek na różnorodnych plażach: dzikich i miejskich, kamienistych lub kuszących do spacerów boso po miękkich niczym jedwab piaskach. Wystarczy spojrzeć wgłąb lądu, a zaskoczy nas ich zdecydowanie atrakcyjna rzeźba terenu oraz nietypowa, endemiczna roślinność. Oprócz licznych rezerwatów biosfery na całym archipelagu znajdują się tutaj aż 4 parki narodowe Hiszpanii: Parque Nacional del Teide (Teneryfa), Parque Nacional de Timanfaya (Lanzarote), Parque Nacional de la Caldera de Taburiente (La Palma) oraz Parque Nacional de Garajonay (La Gomera). 

          Historycznie, Wyspy Kanaryjskie również prezentują się odmiennie na tle kontynentalnej Hiszpanii. Istnieje na nich wiele śladów związanych z prehistorią, liczne są też nawiązania do ich terytorium w mitologii greckiej mity o Polach Elizejskich, ogrodach Hesperyd i Atlantydzie). Ich rdzenną ludność stanowili Guanchowie, w efekcie portugalskiej i hiszpańskiej kolonizacji w XV wieku praktycznie wymarli lub wymieszani rasowo z przybyszami z kontynentu. Nazywane w starożytności Wyspami Szczęśliwymi stanowiły bardzo ważny i zwykle ostatni punkt przystankowy na drodze statków wyprawiających się do Ameryki, w którym w roku 1492 zatrzymała się tuż przed odkryciem nowego kontynentu słynna wyprawa dowodzona w przez Krzysztofa Kolumba.

          Wyspy Kanaryjskie jako jedna z 17 wspólnot autonomicznych Hiszpanii dzielą się na dwie prowincje. Do pierwszej - Provincia de Las Palmas należą wyspy Gran Canaria, Fuerteventura i Lanzarote. W skład drugiej Provincia de Santa Cruz de Tenerife wchodzą Tenerife (Teneryfa), La Palma, La Gomera, El Hierro. Do archipelagu należy jeszcze kilka małych wysepek w większości nie zamieszkanych na stałe przez ludność.


Copyright © Hiszpania-portal.pl